Betlém Hlinskoskanzen lidových staveb Hlinsko v Čechách

Betlém Hlinsko historické centrum města

Památková rezervace Betlém je v samém historickém středu města Hlinska. Samotné město ležící na Českomoravské vrchovině má dlouhou historii, která sahá do 12. století. Roubené domky neboli roubenky na Betlémě souvisí se zrušením nevolnictví a rozvojem řemesel. Původně v roubených domcích žili drobní řemeslníci a hrnčíři, ti se pak dále věnovali tkalcovství a dalším řemeslům. Na přelomu 19. a 20. století se Betlém stal domovem pro rodiny dělníků z továren. Tato část města Hlinska si uchovala svůj povodní ráz a v roce 1989 se podařilo prosadit záchranu několika objektů. Od roku 1989 je Betlém součástí Souboru lidových staveb Vysočina. První objekty byly v roce 1993, od roku 1995 je část hlineckého Betlému prohlášena památkovou rezervací. V současné době Betlém Hlinsko může návštěvníkům nabídnout k vidění dílny lidových řemeslníků: obydlí tkalce, výrobce hraček a továrního dělníka se ševcovskou dílnou ve výměnku.

Adámkovy slavnosti a Betlém Hlinsko

Adámkovy folklórní slavnosti mají v Hlinsku na Betlémě již tradici, konají se pravidelně na konci prázdnin. Během slavností zde vystoupí mnoho folklórních souborů včetně dvou z Hlinska v Čechách - Vysočan a Vysočánek. Dále zde vystupují soubory ze zahraničí a partnerských měst Hlinska - Púchov, Wognum a Civitella. Soubory vystupují na pódiu v centru Betléma mezi historickými roubenkami a celá akce má tak skvělou atmosféru a je v Hlinsku vyvrcholením turistické sezóny. Adámkovy slavnosti jsou vhodné jako tip na výlet i pro rodiny s dětmi, které jistě uvítají restaurace, kavárnu a čajovnu přímo v areálu památkové rezervace Betlém Hlinsko.

Radnice, Tvrz, Ježdíkův dům, Betlém Hlinsko, Kostel narození Panny Marie

Betlém v Hlinsku není jediný tip pro turisty. Je zde více památek a pamětihodností, které stojí za návštěvu. Historická radnice na Poděbradově náměstí byla postavena v 16. století a v 18. přebudována do barokního stylu. Poděbradovo náměstí bylo stejně jako radnice zrekonstruováno s hlavní dominantou kamennou kašnou. Hlinsko a jeho historie je spjata s Tvrzí, což je nejstarší stavba v Hlinsku, píše se o ní již v roce 1413. Významným objektem je Ježdíkův dům postavený na počátku minulého století, sgrafita vytvořil Mikoláš Aleš. Nad radnicí je Městské muzeum a městská galerie, zde jsou několikrát do roka měněny expozice, většinou související s Hlinskem a jeho okolím, životem na Hlinecku a výstavy obrazů z Hlinecka.
Kostel Narození Panny Marie je nedaleko od centra Hlinska, jedná se o stavbu z poloviny 18. století. Další významné stavby v Hlinsku jsou Husův sbor, Matulova vila, budovy škol Gymnázia a Resslovy základní školy.

Sportovní aktivity rekreace a kultura

Hlinsko má pro vyznavače sportu a turisty co nabídnout. Městský plavecký bazén je sportovní centrum s kurty pro squash, fitness posilovnou, aerobic a restaurací s barem. V zimě, která je na Hlinecku vždy bílá, jsou sněhem pokryté místní kopce a ideální pro běžkaře. Nemáte-li běžky, zkuste unikátní prodlouženou sjezdovku v Hlinsku. Sjezdovka Hlinsko má umělé osvětlení, noční lyžování a zasněžování. O kvalitu sněhu se starají 2 sněžné rolby. K zimním sportům jistě patří i zastřešený zimní stadion s veřejným bruslením. Pro chvíle odpočinku rodina s dětmi uvítá panoramatické kino s pravidelnou nabídkou filmů.

Ubytování Betlém Hlinsko penzion

Na samém okraji Hlinska je ideální rodinné ubytování Hlinsko. Překvapí Vás milé rodinné prostředí vhodné právě pro rodiny s dětmi. Vlastní kuchyně s vybavením spolu s vlastním WC a koupelnou na pokoji. Dostupnost do Hlinska je pěšky půl hodiny a 5 minut autem, Betlém Hlinsko tak budete mít na dosah ruky.

Internetové stránky vytvořil DUOWEB.cz