Veselý kopecskanzen lidových staveb na Vysočině

Skanzen Veselý kopec Svobodné Hamry

Soubor lidových staveb Vysočina vznikl již v roce 1972 na Veselém kopci, což je centrum celého skanzenu. Nachází se vedle vesnice Svobodné Hamry, asi 10km od Hlinska. Veselý kopec je označení pro hlavní část skanzenu, který tvoří asi 30 objektů z 19. století. Mapují lidovou architekturu, zvyky a život našich předků. Veselým kopcem vede turistická značená trasa krajem Chrudimky. Turisty jistě upoutá malebný kraj na rozhraní dvou celků - Železné hory a Žďárské vrchy, ty dále protkává řeka Chrudimka.

Veselý Kopec tip na výlet

Lidové stavby ve skanzenu Veselý Kopec mapují život a práci drobných rolníků od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělská obydlí jsou doplněna drobnými vesnickými stavbami i technickými památkami na vodní pohon. Ve skanzenu je jistě zajímavý vodní obilní mlýn, stojící na místě původního mlýna na Veselém kopci. Ten stál již před rokem 1580 a shořel v roce 1909. V mlýnu je funkční mlecí zařízení, stoupa na kroupy a varna na povidla. V areálu Veselý kopec je také vodní olejna, pila a stupník na tlučení třísla. Ke všem těmto zařízením je přiváděna voda původním náhonem vybudovaným již v 16. století. Za pozornost stojí čtrnáctiboká stodola přenesená na Veselý kopec ze Sádku u Poličky. Pro návštěvníky bude stát za návštěvu jistě statek z Mokré Lhoty u Nových Hradů s klasicistním průčelím. Uvnitř je expozice o bydlení a hospodaření zemědělce z 50. let 20. století. V době konání jarmarků a sezónních akcí je v objektech stálá prohlídka s výkladem.

Kulturní akce na Veselém Kopci

V průběhu roku se ve skanzenu Vysočina konají kulturní akce, např. jarmark, masopust nebo připravené tématické výstavy v období Velikonoc či Vánoc. Ukazují lidové zvyky a tradice našich předků. Dobová výzdoba a vybavení nechává nahlédnout do běžného života sedláka, řemeslníků i bezzemků. Jarmark na Veselém Kopci určitě doporučujeme jako rodinný výlet, kde se představuje řada tradičních řemesel a s možností nákupu dřevěných a rukodělných prací, stejně jako si dát pravou českou topinku nebo pražené ořechy. V letní sezóně se zase můžete těšit na vystoupení folklórních souborů.

Restaurace občerstvení U kováře Martina

Před skanzenem Vysočina u parkoviště je stylově zařízená restaurace U Kováře Martina s denní nabídkou hotových jídel a minutek. V létě se před restaurací prodává točená zmrzlina se kterou se můžete posadit do příjemného stínu venkovního posezení na terase.

Výlet na Veselý kopec

Cesta na Veselý kopec

Na Veselý Kopec autem

Směrem z Brna sjeďte z dálnice D1 na Žďár nad Sázavou a pokračujte přes Ždírec nad Doubravou na Trhovou Kamenici, kde je ukazatel na Veselý Kopec na náměstí doprava. Směrem z Prahy sjeďte z dálnice D1 u Humpolce, pokračujte na Havlíčkův Brod, dále pak na Ždírec nad Doubravou a na Trhovou Kamenici. Přijíždíte-li od Pardubic, přijedete po hlavní silnici rovnou do Trhové Kamenice, kde se na náměstí dle ukazatele na skanzen Veselý Kopec dáte doleva. Přímo v areálu skanzenu je velké placené hlídané parkoviště.

Na Skanzen Vysočina vlakem

Nedaleko Veselého Kopce vede železniční trať Havlíčkův Brod - Pardubice. Nejbližší zastávka je Vítanov, odsud je to asi 6km pěšky po značené turistické trase.

Internetové stránky vytvořil DUOWEB.cz