Žďárské vrchykraj Žďáru nad Sázavou

Žďárské vrchy

Žďárské vrchy je pohoří patřící do Českomoravské vrchoviny, v jejíž severní části se nachází. Je vymezena městy Hlinsko, Přibyslav, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě a Polička. V roce 1970 byla tato oblast prohlášena Chráněnou krajinnou oblastí. Nejvyšším vrcholem je Devět skal s výškou 836 m.n.m. V oblasti Žďárských vrchů pramení několik řek – Sázava, Doubrava, Chrudimka, Svratka a Oslava – a rovněž se na tomto území nachází velké množství vodních ploch, jako například rybník Velké Dářko, rybník Řeka nebo Pilská vodní nádrž.

Zajímavá místa - Žďárské vrchy


Devět skal, Žďárské vrchy, Čtyři palice

Vrchol zvaný Devět skal je nejvyšším bodem Žďárských vrchů. Dosahuje nadmořské výšky 836 m.n.m. a najdete ho 3 kilometry od vesnice Křižánky. Touto oblastí prochází několik turistických značených tras, takže si na své přijdou milovníci lehčích procházek i zdatnější turisté. Od Devíti skal se můžete pěšky vypravit ke Čtyřem palicím. To je skalní útvar na vrcholu skály Paličatá. Jsou to vlastně čtyři skály spojené v jeden velký blok s charakteristickým tvarem. I tato oblast je populární mezi horolezci.

Hlinsko

Toto město na řece Chrudimce je známé jednak díky místním průmyslovým podnikům (ETA, pivovar Rychtář, mlékárna Tatra), a také díky památkové rezervaci Betlém. Je to soubor dřevěných stavení z 18. století, která jsou nyní zrekonstruovaná a přístupná veřejnosti. Můžete se zde seznámit s životem na přelomu 18. a 19. století, poznat dílny lidových řemeslníků nebo se zúčastnit některé z pravidelných tematických akcí. Hlinecký Betlém je součástí Souboru lidových staveb Vysočina.

Veselý kopec

Skanzen na Veselém kopci u Hlinska vám představí, jak se žilo řemeslníkům a rolníkům v 19. století. K vidění jsou budovy jako špýchar, ovčín, výměnek, šindelová stodola, zvonička, hájenka, včelín, mlýn a další. Pravidelně se zde konají různé lidové akce přibližující zvyky z dob minulých, například Předvánoční jarmark, Bramborová sobota, Masopust, Velikonoce na Veselém kopci nebo posvícení. Osadu si můžete projít samostatně nebo s průvodcem. Veselý kopec se nachází jen malý kousek od penzionu Stanský mlýn, který je tak ideálním místem pro výlety do této oblasti.

Žďár nad Sázavou

Město Žďár nad Sázavou se může pyšnit jednou z dvanácti českých památek zapsaných na Seznam UNESCO. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je turisticky přitažlivým místem zejména pro svou architektonickou výjimečnost. Tato stavba má půdorys pěticípé hvězdy a obehnána je ambitem ve tvaru hvězdy deseticípé. Jejím architektem byl významný barokní stavitel Jan Santini-Aichel. V blízkosti kostela se nachází kamenný most z roku 1761 zdobený sochami českých světců. Na okraji města se nachází vodní nádrž Pilská, která poskytuje dostatečné vyžití pro milovníky vodních sportů.

Nové Město na Moravě

Toto desetitisícové město na jižním okraji Žďárských vrchů se může pochlubit krásně zachovalým historickým centrem a mnoha sochami od místního rodáka Jana Štursy. Město je atraktivní v letních i zimních měsících. Nachází se zde největší sjezdovka na Vysočině, jediná biatlonová střelnice v České republice a každoročně se zde koná běžecký závod Světového poháru Zlatá lyže. Z významných památek v Novém Městě na Moravě můžeme zmínit například zámek, katolický kostel s nádhernou sgrafitovou výzdobou nebo budovu Staré radnice.

Internetové stránky vytvořil DUOWEB.cz