Železné horyoblast Hlinsko, Trhová Kamenice, Seč

Železné hory

Železné hory patří mezi oblasti Českomoravské vrchoviny. Nejvyšším bodem je Vestec s výškou 668 m.n.m. Oblast je vymezena městy Hlinsko, Slatiňany a Chotěboř. Zhruba polovina území náleží do Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Název Železné hory pochází od dolování železné rudy, která zde byla těžena od 13. století.

Zajímavá místa – Železné hory

Hrad Lichnice

Hrad Lichnice byl vybudován už ve 12. století na kopci nad řekou Doubravou. Původně byl nazván Lichtemburk. Za vlády Karla IV. se stal hrad královským majetkem a později se z něj stal věnný hrad českých královen. Rozkvět hradu Lichnice nastal zejména v 15. století za Trčků z Lípy. Za třicetileté války byl však hrad vážně poškozen a nyní se zde nachází udržovaná zřícenina. O hradu Lichnice se traduje, že je zde tajná chodba vedoucí k pokladu, který hlídá velký černý pes. V současnosti je zřícenina hradu Lichnice také oblíbeným místem konání folkových a rockových festivalů, šermířských představení nebo dětských dnů.

Vodní nádrž Seč

Seč je údolní přehrada vybudovaná na toku řeky Chrudimky ve dvacátých letech 20. století. Její hráz je vysoká 42 metrů a její šířka je 165 metrů. Nad nádrží se tyčí zřícenina hradu Oheb. Rekreační oblast Seč je největší a nejvyhledávanější dovolenkovou lokalitou v Pardubickém kraji. Přehradní nádrž nabízí sportovní vyžití pro fanoušky plavání, rybaření, surfování i potápění. Okolí Seče je protkáno mnoha zajímavými turistickými stezkami. Pěšky si tak můžete udělat výlet třeba na hrad Lichnice nebo do údolí řeky Chrudimky. Od penzionu Stanský mlýn je to k vodní nádrži Seč příjemných dvacet kilometrů po zelené, potažmo modré turistické značce i po silnici.

Hrad Rabštejn

Zřícenina hradu Rabštejna se pro svou malou velikost také často nazývá Rabštejnek. Hrad ze 14. století původně tvořila čtvercová věž a palác. Tyto části byly spojeny hradbami vytvářejícími nevelké nádvoří. Od 16. století však hrad chátral, protože pro jeho tehdejšího majitele byl nepohodlný a příliš odlehlý. Na počátku 19. století už z hradu zbývaly jen části zdí. O půl století později jej dal kníže František Josef Auersperk přestavět v duchu romantismu, ale příliš jej nevyužíval a hrad opět pustl až do dnešní podoby. Při návštěvě zříceniny si povšimněte zejména částečně dochované sgrafitové výzdoby. Zřícenina je volně přístupná veřejnosti a dostanete se k ní třeba po zelené turistické značce. Vede sem také značená cyklotrasa.

Prales Polom

Přírodní rezervace Malý a Velký Polom je jednou z nejvzácnějších lokalit Železných hor. Dokládá existenci jedlobukového pralesa v hřebenové oblasti těchto hor. Shlédnete zde torza obrovských stromů a cestou budete v šeru překonávat padlé kmeny. Místní jedle obřích rozměrů se nazývají Královny. Vypravit se sem můžete po zelené značce rovnou od penzionu Stanský mlýn. Půjdete přes skanzen na Veselém kopci, dále přes Svobodné Hamry s dochovaným vodním hamrem, pokračovat budete na Trhovou Kamenici, to už budete v půlce třináctikilometrové cesty. Z poklidné Trhové Kamenice se vydáte stále po zelené k rozhledně na Zuberském vrchu, odkud je to k pralesu jen 5 kilometrů. Pokud patříte mezi sběratele turistických známek, můžete si na této trase pořídit rovnou tři.





Internetové stránky vytvořil DUOWEB.cz