Město HlinskoBetlém, Veselý kopec, turistika

Město Hlinsko

Historie města

Toto desetitisícové město leží na řece Chrudimce. Jeho název je odvozen od hrnčířské hlíny, jelikož to byli právě hrnčíři, kteří na místě dnešního města Hlinska založili v 11. století osadu nazvanou Hlína. Hlinsko odjakživa těžilo z výhodné polohy na prastaré obchodní cestě spojující oblast Pardubicka s Moravou. Až do roku 1439 patřilo Hlinsko pánům z Pardubic, od kterých převzalo i znak – půlku bílého koně v červeném poli. Kromě hrnčířství ve městě prosperovalo i tkalcovství . Od 19. století se zde začal silně rozvíjet průmysl, což souvisí se stavbou železniční trati spojující Hlinsko s Havlíčkovým Brodem a Pardubicemi. Dnes je Hlinsko významným regionálním centrem nabízející široké možnosti vyžití v letních i zimních měsících.

Památky města Hlinska

Hlinsko je proslulé souborem půvabných roubených řemeslnických staveb zvaných Betlém, které se nacházejí přímo v centru města. Tyto dřevěné domky jsou citlivě zrekonstruované a přístupné veřejnosti. Městem prochází hlavní silnice, která se rozšiřuje v trojúhelné náměstí. Poděbradovo náměstí je velmi pěkně upraveným centrem Hlinska a dominuje mu pozdně barokní radnice z roku 1792 s věží přistavěnou roku 1839. Na náměstí se dále nachází Ježdíkův dům čp. 45, kde za povšimnutí určitě stojí sgrafitová výzdoba podle návrhů Mikoláše Alše. Reliéfy zpodobňují krále Jiřího z Poděbrad a vítězství hlineckých nad Švédy. Údajně nejstarší budovou v Hlinsku je tvrz nacházející se v těsné blízkosti náměstí. V 16. století sloužila jako královská celnice. Na návrší nad městem se tyčí kostel Narození Panny Marie. Původně byl vystavěn v gotickém stylu, později byl však barokně přebudován. Zajímavostí kostela je historická křtitelnice z roku 1628.

Tip na výlet - Hlinsko

Město Hlinsko a jeho okolí má co nabídnout, ať už jej navštívíte v kterékoliv roční době. Díky výhodné poloze na rozhraní Železných hor a Žďárských vrchů je Hlinecko protkáno množstvím turistických a cyklistických značených stezek. Zkuste například zelenou trasu, která vás z centra města zavede podél Chrudimky až ke skanzenu Veselý kopec. Město také nabízí barevně odlišené naučné stezky, díky nimž se můžete blíže seznámit s historií města, jeho přírodou nebo významnými osobnostmi. Hlinsko nabízí i možnost zimních sportů, jelikož město disponuje vlastním lyžařským areálem a upravovanými běžeckými trasami. Milovníky koupání jistě uspokojí místní krytý bazén. Kromě toho město nabízí různá další sportoviště, např. pro squash, aerobic, lední bruslení, in-line bruslení, volejbal, fotbal či tenis. Pro chvíle oddychu můžete využít místní panoramatické kino s pravidelnou nabídkou filmů. Město pořádá velké množství kulturních akcí, ať už se konají na Veselém kopci, v místním muzeu, galerii nebo kulturním domě, tzv. Orlovně. Pokud na Hlinecko zavítáte v únoru, můžete spatřit tradiční masopustní průvod. Při svém výletě do Hlinska se určitě zastavte v informačním centru v Husově ulici, kde můžete získat plánek města, naučných oddychových tras a informace o právě probíhajících akcích.

Internetové stránky vytvořil DUOWEB.cz