Devět skal, Čtyři Palice, Perníčkyturistická místa v oblasti Křižánky a Milovy

Devět skal

Vrchol zvaný Devět skal je nejvyšším bodem Žďárských vrchů. Dosahuje nadmořské výšky 836 m.n.m. a našli byste ho 3 kilometry od vesnice Křižánky. Od penzionu Stanský mlýn je to k vrcholu Devět skal asi dvacet kilometrů. Podle nejvyššího vrcholu byl nazván celý skalní komplex prohlášený roku 1976 za přírodní památku. Skály zde tvoří labyrint se třemi hřebeny, díky kterým se z tohoto místa stal nejrozsáhlejší soubor vrcholových skal na Českomoravské vrchovině. Turisticky nejatraktivnější je hlavní hřeben, na jehož vrcholu se nachází vyhlídka nabízející krásný výhled na okolní krajinu a rozhraní Čech a Moravy. Cestou se můžete zastavit u tzv. Vysoké studánky, od níž je to na vrchol Devět skal jen 500 metrů.

Tip na výlet – Devět skal

Oblast Devíti skal si oblíbili nejen pěší turisté, ale i horolezci. Prochází tudy několik značených turistických tras. Můžete například vyrazit z Herálce po modré značce – cesta kolem Vysoké studánky na vrch Devět skal je dlouhá 4 kilometry. Pro zpáteční cestu můžete zvolit cestu po zelené a žluté, do Herálce tak dorazíte po šesti kilometrech příjemné procházky. Můžete ale také pokračovat po modré turistické značce směrem na Křižánky a dále k přírodní rezervaci Čtyři palice.

Čtyři palice

Přírodní rezervace Čtyři palice je pojmenována podle svého nejvyššího bodu, kterým jsou čtyři skály spojené v jeden blok. Tyto čtyři části se jmenují Sfinga, Kobyla, Paličák a Bašta. Z vrcholu je půvabný výhled na velké území Žďárských vrchů – můžete tak rozpoznat třeba zmiňovaný vrch Devět skal nebo do údolí řeky Svratky. Čtyři palice jsou jednou z nejznámějších skal na pomezí Čech a Moravy. Tato oblast je velmi využívaná horolezci.

Tip na výlet – Čtyři palice

Čtyři palice jsou jednou z nejznámějších skal na pomezí Čech a Moravy. Přístup k ním umožňuje pro pěší několik turistických značených tras. Milovníci pěších vycházek tak mohou zvolit například patnáctikilometrový okruh se začátkem v Českých Milovech, pokračovat odtud společně se žlutou značkou k vrcholu Čtyři palice, pak se vydat po modré přes skalní útvary Milovské perničky k tajemné skále nazvané Zkamenělý zámek, kde se napojuje červená trasa vedoucí lesem k dalším skalním útvarům, tentokrát jsou to Rybenské perničky podle Pusté Rybné, kde už se z červené značky můžete odpojit a po zelené pokračovat zase na České Milovy. Na této trase si užijete krásnou přírodu Žďárských vrchů a uklidňujícím dojmem na vás zapůsobí klid místních lesů.

Internetové stránky vytvořil DUOWEB.cz