Žďár nad Sázavou, Zelená horaměsto s památkou UNESCO

Město Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou je okresním městem s přibližně 25 tisíci obyvatel. Nachází se na pomezí Čech a Moravy v překrásné oblasti Žďárských vrchů. Historie města Žďár nad Sázavou je úzce spjata s rozvojem místního cisterciáckého kláštera a sahá až do 12. století. Město bylo významně rozšířeno v polovině 20. století, kdy zde byly vybudovány velké průmyslové podniky (Žďas), do města byla zavedena železniční trať a prudce se zvýšil počet obyvatel. Jádro města tvoří náměstí Republiky s původně renesanční radnicí přestavěnou ve slohu klasicistním. Na náměstí stojí také morový sloup z roku 1706, který zdobí sousoší Nejsvětější Trojice. Nedaleko náměstí je situován gotický kostel sv. Prokopa. V těsné blízkosti města Žďár nad Sázavou se nachází Pilská nádrž a přehrada Velké Dářko, které jsou ideálním tipem pro milovníky koupání a vodních sportů.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého - Zelená hora

Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je jedním z nejvýznamnějších děl barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Nachází se na okraji města Žďár nad Sázavou, z centra města sem vede turistická stezka v délce asi 3 km. Kostel byl vybudován okolo roku 1720 k uctění památky světce Jana Nepomuckého. Kopec, na kterém se nachází, byl pojmenován Zelená hora podle vrchu u Nepomuku, kde se Jan Nepomucký narodil. Stavba je postavena v duchu barokní gotiky a je nesmírně architektonicky cenná. Půdorys má tvar pěticípé hvězdy a symbol pěti se vyskytuje v celé stavbě – do areálu vede pět vchodů, v kostele je pět oltářů, hlavní oltář zdobí pět andělů atd.
Tato symbolika souvisí s pověstí, podle které se nad tělem mrtvého Jana z Nepomuku objevilo 5 hvězd. Vrchol kostela je zdoben jednoduchou a přitom monumentální kopulí s lunetami. Velké množství plastik v kostele sv. Jana Nepomuckého je dílem Řehoře Thenyho, který byl žákem významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Ambit, obklopující stavbu kostela a přilehlý hřbitov, má tvar deseticípé hvězdy. Pro svou jedinečnost byl kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře roku 1994 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V blízkosti kláštera se nachází kamenný most z roku 1761 zdobený barokními sochami českých světců.

Zámek ve Žďáře nad Sázavou

Původně se nejednalo o zámek, ale o cisterciácký klášter vybudovaný v polovině 13. století. Největšího rozkvětu dosáhl klášter v první polovině 18. století, kdy opat Václav Vejmluva přizval architekta Jana B. Santiniho Aichela k barokní přestavbě celého areálu. Na konci téhož století však klášter zanikl a areál kláštera byl změněn na zámek a hospodářské středisko. Dnes je zámek majetkem rodu Kinských. Sídlí zde Muzeum knihy, Muzeum klavíru, Santiniho expozice a Galerie Kinských. Navštívit zde můžete také turistické informační centrum a kavárnu. Barokní jízdárna dnes slouží jako obřadní síň.

Tip na výlet Žďár nad Sázavou

Oblast Žďárských vrchů je velmi vhodná pro pěší turistiku a vyjížďky na kolech. Město Žďár nad Sázavou a jeho okolí je protkáno mnoha turistickými značenými stezkami a také cyklotrasami. Na své si zde přijdou i příznivci rybaření a vodních sportů. Město je velice dobře přístupné z Prahy i Brna po dálnici D1 přes sjezd Velký Beranov. Okolí Žďáru nad Sázavou je považováno za jednu z nejčistších a nejkrásnějších oblastí České republiky.

Internetové stránky vytvořil DUOWEB.cz